Join Now

St. Mary’s repeats as NAAC champions

Share:
NAAC
The St. Mary’s University School of Law team of Devin deBruyn (from left), Sophia George, and Billy Calve.

The winner of the 2016-2017 American Bar Association Law Student Division National Appellate Advocacy Competition (NAAC) is the St. Mary’s University School of Law team of Billy Calve, Devin deBruyn, and Sophia George. This is the second year in a row that St. Mary’s has won NAAC.

Oklahoma

Ryan Wilson (above left) of the University of Oklahoma College of Law was named best advocate for the competition. His partner, Alex Richard, finished second for best advocate.

Wayne State

The Wayne State University Law School team of Amy Huang, Christopher Rambus, and Jonathan Demers took first place for best brief.

Here is the complete list of winners:

National Champions

St. Mary’s University School of Law (Team 461)
Devin deBruyn, Billy Calve, Sophia George

National Finalist

University of Oklahoma College of Law (Team 583)
Colby Byrd, Ryan Wilson, Alex Richard

Semifinalists

Charleston School of Law (Team 310)
Andrew Smith, Victoria Watson, Alexandra Heaton

Stetson University College of Law (Team 330)
Taylor Ryan, Sterling Lovelady, Felicia Kitzmiller

Quarterfinalists

Arizona State University – Sandra Day O’Connor College of Law(Team 730)
Casey Ball, Lisa Papsin, Lane Conrad

University of Alabama School of Law (Team 637)
Allison Garnett, Sarah Jackson, Park Wynn

Vanderbilt University Law School (Team 278)
Neil Greenwell, Katherine Martin, Andrew Marino

Wayne State University Law School (Team 823)
Amy Huang, Christopher Rambus, Jonathan Demers

Photo Galleries (via the Law Student Division Facebook page):

Best Briefs

1st Place
Wayne State University Law School
Amy Huang, Christopher Rambus, Jonathan Demers

2nd Place
University of Florida – Frederic G. Levin College of Law
Sara Altes, Seth Donahoe, Aaron Holman

3rd Place
University of Alabama School of Law
Allison Garnett, Sarah Jackson, Park Wynn

4th Place
Arizona State University – Sandra Day O’Connor College of Law
Casey Ball, Lisa Papsin, Lane Conrad

5th Place
St. Mary’s University School of Law
Devin deBruyn, Billy Calve, Sophia George

Best Advocate

1st Place
Ryan Wilson
University of Oklahoma College of Law

2nd Place
Alex Richard
University of Oklahoma College of Law

3rd Place
Alexandra Heaton
Charleston School of Law

4th Place
Billy Calve
St. Mary’s University School of Law

5th Place
Park Wynn
University of Alabama School of Law

6th Place
Kristen Gavigan
Texas Tech University School of Law

7th Place
Victoria Watson
Charleston School of Law

8th Place
Sarah Jackson
University of Alabama School of Law

9th Place
Seth Donahoe
University of Florida – Frederic G. Levin College of Law

10th Place
Jonathan Demers
Wayne State University Law School

Boston Regional

Champions
University of Florida – Fredric G. Levin College of Law (Team 195)
Sara Altes, Seth Donahoe, Aaron Holman

Stetson University College of Law (Team 330)
Taylor Ryan, Sterling Lovelady, Felicia Kitzmiller

IIT Chicago-Kent College of Law (Team 513)
Thomas Quinn Ford, Stephanie Flowers, Alex Halaska

Wayne State University Law School (Team 823)
Amy Huang, Christopher Rambus, Jonathan Demers

Best Advocate
1st: Margo Casselman, University of Arizona –James E Rogers College of Law, Team 155
2nd: Tim Barham, Baylor University School of Law, Team 345
Tie 3rd: Bernado Velasco, University of Arizona –James E Rogers College of Law, Team 155
Tie 3rd: Seth Donahoe, University of Florida – Frederic G. Levin College of Law, Team 195
Tie 3rd: Stefani Preston, Baylor University School of Law, Team 345
6th: Evan Dix, Stetson University College of Law, Team 693
7th: Symone Shinton, ITT Chicago Kent College of Law, Team 489
8th: Moses Tincher, Mercer University – Walter F. George School of Law, Team 168
9th: Jonathan Demers, Wayne State University Law School, Team 823
10th: Jena Lombard, Mercer University – Walter F. George School of Law, Team 791

Best Brief
1st: Baylor University School of Law, Team 345
2nd: Stetson University College of Law, Team 330
3rd: University of Memphis – Cecil C. Humphreys School of Law, Team 359
4th: Northeastern University School of Law, Team 568
5th: University of Florida – Frederic G. Levin College of Law, Team 195

Brooklyn Regional

Champions
Vanderbilt University Law School (Team 263)
Claire Armstrong, Sarah Rosales, CJ Donald

Vanderbilt University Law School (Team 278)
Neil Greenwell, Katherine Martin, Andrew Marino
Best Brief: 4th Place
Best Advocate 2nd Place: Neil Greenwell

University of Oklahoma College of Law (Team 583)
Colby Byrd, Ryan Wilson, Alex Richard

Rutgers Law School (Team 828)
Laura Garcia, Stephen Marietta, Peter Urmston
Best Advocate 3rd Place: Stephen Marietta

Best Advocate
1st: Christopher Fernandez, New York Law School, Team 499
2nd: Neil Greenwell, Vanderbilt University Law School, Team 278
3rd: Stephen Marietta, Rutgers Law School, Team 828
4th: Loreli Wright, University of Oklahoma College of Law, Team 300
5th: Ari Volpe, Northwestern University School of Law, Team 194
6th: Aya Hoffman, Syracuse University College of Law, Team 623
7th: Margaret Truesdale, Northwestern University School of Law, Team 118
8th: Jonathan Formichella, Quinnipiac University School of Law, Team 578
9th: Kartik Sameer Madiraju, New York University School of Law, Team 889
10th: Ethan Nutter, University of Texas School of Law, Team 162

Best Brief Awards
1st: University of Miami School of Law, Team 136
2nd: University of Oklahoma College of Law, Team 300
3rd: Northwestern University School of Law, Team 118
4th: Vanderbilt University Law School, Team 278
5th: University of Miami School of Law, Team 844

Philadelphia Regional

Champions
Mississippi College School of Law (Team 250)
Owen Terry, Caroline Smith, Kristin Swearengen

Charleston School of Law (Team 310)
Andrew Smith, Victoria Watson, Alexandra Heaton

Texas Tech University School of Law (Team 339)
Stephen Venzor, Davinder Jassal, Kristen Gavigan

University of Alabama School of Law (Team 637)
Allison Garnett, Sarah Jackson, Park Wynn

Best Advocate Awards
1st: Victoria Watson, Charleston School of Law, Team 310
Tie 2nd: Kolton Warren, SMU – Southern Methodist University – Dedman School of Law, Team 218
Tie 2nd: Alexandra Heaton, Charleston School of Law, Team 310
4th: Park Wynn, University of Alabama School of Law, Team 637
5th: Gabriel Siniscal, Loyola Law School – Los Angeles, Team 352
6th: Samantha Zimmer, Duquesne University School of Law, Team 796
7th: Greg Kiss, Drexel University Thomas R. Kline School of Law, Team 435
8th: Briana Knox, University of Alabama School of Law, Team 741
9th: Ben Shreve, SMU – Southern Methodist University – Dedman School of Law, Team 456
10th: Regan Murphy, Mississippi College School of Law, Team 445

Best Brief Awards
1st: Texas Tech University School of Law, Team 378
2nd: SMU – Southern Methodist University – Dedman School of Law, Team 456
3rd: University of Alabama School of Law, Team 741
4th: SMU – Southern Methodist University – Dedman School of Law, Team 218
5th: Loyola University College of Law (New Orleans), Team 746

San Francisco Regional

Champions
University of the Pacific – McGeorge School of Law  (Team 370)
Amanpreet Grewal, Rosemary Deck, Michael Taney

University of California Davis School of Law (Team 557)
Paolo Hermoso, Gretchen Smith, Rebecca Friedemann

Oklahoma City University School of Law (Team 683)
Fallon Elliott, Adrienne Martinez, Aimee Phillips

University of the Pacific – McGeorge School of Law (Team 875)
Rainey Jacobson, Lilliana Udang, Anna Curry

Best Advocate Awards
1st: Lilliana Udang, University of the Pacific – McGeorge School of Law, Team 875
2nd: Rishita Apsani, University of California Berkeley School of Law, Team 255
3rd: Brooke Ellis, Brigham Young University – J. Reuben Clark Law School, Team 233
4th: Kyser Blakely, Pepperdine University School of Law, Team 325
5th: Adrienne Martinez, Oklahoma City University School of Law, Team 683
6th: Tara Workman, Ohio State University – Moritz College of Law, Team 423
7th: Katie Henderson, Pepperdine University School of Law, Team 289
8th: David Manush, Samford University – Cumberland School of Law, Team 680
9th: Christina Dines, University of Notre Dame Law School, Team 836
10th: Zach Mardis, Samford University – Cumberland School of Law, Team 680

Best Brief Awards
Tie 1st: University of California Hastings College of the Law, Team 245
Tie 1st: Brigham Young University – J. Reuben Clark Law School, Team 233
3rd: Samford University – Cumberland School of Law, Team 680
4th: University of California Davis School of Law, Team 240
Tie 5th: University of California Davis School of Law, Team 557
Tie 5th: Oklahoma City University School of Law, Team 758

St. Louis Regional

Champions
Faulkner University – Thomas Goode Jones School of Law (Team 302)
Johnathan Morgan, Zachary Trader

Indiana University Robert H. McKinney School of Law (Team 358)
Joshua Woodward, Jessica Higler

Belmont University College of Law (Team 379)
Sarah Sims, Jake Beggin, Emmie Futrell

St. Mary’s University School of Law (Team 461)
Devin deBruyn, Billy Calve, Sophia George

Best Advocate Awards
1st: Billy Calve, St. Mary’s University School of Law, Team 461
2nd: Mitch Piper, Michigan State University College of Law, Team 670
3rd: James Boyce, Washington University School of Law, Team 351
4th: Robin Basu, Loyola University Chicago School of Law, Team 373
5th: Jon Sommerfeld, Loyola University Chicago School of Law, Team 283
6th: Daniel Leiterman, University of Minnesota Law School, Team 126
7th: Shannon Holmberg, Drake University Law School, Team 839
Tie 8th: Ellis Herrington, Washington University School of Law, Team 845
Tie 8th: Jacob Waschak, University of California at Los Angeles (UCLA) School of Law, Team 176
Tie 10th: Joshua Woodward, Indiana University Robert H. McKinney School of Law, Team 358
Tie 10th: Jessica Higler, Indiana University Robert H. McKinney School of Law, Team 358
Tie 10th: Jeffrey Johnson, Faulkner University – Thomas Goode Jones School of Law, Team 403

Best Brief Awards
1st: Michigan State University College of Law, Team 451
2nd: Faulkner University – Thomas Goode Jones School of Law, Team 302
3rd: University of California at Los Angeles (UCLA) School of Law, Team 176
4th: Belmont University College of Law, Team 379
5th: Washington University School of Law, Team 845

Washington, DC Regional

Champions
Gonzaga University School of Law (Team 249)
Garrett Williams, Deanna Willman, Taylie Riddle

Georgetown University Law Center (Team 398)
Caroline Boisvert, Michael Rosenblatt, Sean Link

Arizona State University – Sandra Day O’Connor College of Law (Team 730)
Casey Ball, Lisa Papsin, Lane Conrad

William and Mary Law School (Team 762)
Gordon Dobbs, Randolph Critzer

Best Advocate Awards
1st: Courtney Garrett, Liberty University School of Law, Team 536
2nd: Ian Huyett, Washington and Lee University School of Law, Team 223
3rd: Danielle Prongay, Elon University School of Law, Team 542
4th: Geraldine Pena, Barry University – Dwayne O. Andreas School of Law, Team 314
5th: Meagan White, Liberty University School of Law, Team 536
Tie 6th: Cathryn Johns, University of Arkansas School of Law, Team 519
Tie 6th: Robert Barbato, Cleveland State University-Cleveland-Marshall College of Law, Team 649
8th: William Grubb, South Texas College of Law, Team 573
9th: John Reulbach, Cleveland State University-Cleveland-Marshall College of Law, Team 649
10th: Alanna Trivelli, University of Richmond School of Law, Team 430

Best Brief Awards
1st: University of Arkansas School of Law, Team 188
2nd: South Texas College of Law, Team 573
3rd: Gonzaga University School of Law, Team 249
Tie 4th: Barry University – Dwayne O. Andreas School of Law, Team 243
Tie 4th: University of Arkansas School of Law, Team 519

ABA Law Student Division The Law Student Division empowers law student by providing them with meaningful connections to practicing professionals, job resources, relevant programming, and practical skills competitions. We represent the law student community by advocating for policies that improve legal education, champion diversity, and strengthen public service.

Popular Stories

http://abaforlawstudents.com/feed/